طلا و جواهری فدک

چهارشنبه 7 مرداد 1394

سنگ های رنگی

اونیکس

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

پریدوت و اونیکس سنگهای متولدین مرداد ماه هستند. اونیکس سنگی شبیه عقیق است که به رنگ سیاه یافت می شود. این سنگ برای درمان اعتیاد مورد مصرف دارد. به نظر می رسد از آن جا که اونیکس اعتماد به نفس و دلگرمی را افزایش می دهد از گرایش افراد به سوی اعتیاد می کاهد. اونیکس روی سیاهرگها و مفاصل بخصوص در افرادی که که دچار نقرس هستند اثر مثبتی می گذارد و از لحاظ روانی موجب ازدیاد هماهنگی روحی انسان می شود.



آماتیست

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

آماتيست، سنگ کريستالي بنفشي که به اضطراب پايان مي دهد سنگ متولدين بهمن ماه است. اين سنگ ضد اضطراب و کابوس است و براي کساني که بدخواب هستند يا مدام کابوس مي بينند توصيه شده است. تجربه نشان داده است که افراد مضطرب وقتي آماتيست همراه خود دارند به آرامش مي رسند

سنگ ماه / آماتيس‌
اَمتيست (AMETHYST) نوعي‌ كريستال‌ كوارتز به‌ رنگ‌ بنفش‌ است؛ و در گروه‌ كوارتز گرانبهاترين‌ سنگ‌ محسوب‌ مي‌ شود. كوارتز در گروه‌ اكسيد سيليس‌ قرار دارد. خود سنگ‌ كوارتز در طبيعت‌ به‌ رنگ‌هاي‌ گوناگون‌ يافت‌ مي‌ شود كه‌ هر كدام‌ به‌ نامي‌ معروف‌ است؛ مثلاً دُر كوهي‌ (ROCK CRYSTAL) كه‌ بي‌ رنگ‌ است‌ و در تمام‌ نقاط‌ جهان‌ معادن‌ متعددي‌ از آن‌ وجود دارد؛ از جمله‌ در ايران‌ كه‌ اين‌ نام‌ (دُر) هميشه‌ مترادف‌ با جواهر به‌ كار برده‌ مي‌ شود و جايگاه‌ خاصي‌ دارد.
يكي‌ ديگر از انواع‌ كوارتز، سيترين‌(CITRINE) است‌ كه‌ به‌ رنگ‌ زرد روشن‌ تا زرد طلايي‌ و زرد مايل‌ به‌ قهوه‌اي‌ يافت‌ مي ‌شود و بسيار مورد توجه‌ جواهر سازان‌ قرار دارد. اين‌ سنگ‌ زيبا كه‌ بسيار شفاف‌ است‌ و درخشش‌ بي ‌نظيري‌ دارد، گاهي‌ با توپاز اشتباه‌ گرفته‌ مي ‌شود. البته‌ بلورهاي‌ سيترين‌ بسيار كمياب‌ است؛ و سيترين‌هاي‌ موجود در بازار از انواع‌ ديگر كوارتز به‌ خصوص‌ كوارتز دودي‌ است‌ كه‌ به‌ وسيله‌ حرارت‌ آن‌ را به‌ رنگ‌ زرد در مي‌ آورند؛ و با تورمالين‌ زرد، بريل‌ زرد و نيز توپاز زرد شباهت‌ دارد.
آماتيس‌ در گروه‌ سنگ‌هاي‌ رنگي‌ در جواهر سازي‌ بسيار مورد توجه‌ است‌ و بيشترين‌ طرفدار را دارد؛ زيرا رنگ‌ آن‌ منحصر به‌ فرد است‌ و در گوهرها كمتر ديده‌ مي ‌شود.

ادامه مطلب...

آکوامارین

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

نوعی بریل شفاف و آبی رنگ است. نام اين كاني به دليل رنگ آبي دريايي آن است به همين دليل در ايام قديم به عنوان طلسم جهت حفاظت در مقابل حوادث دريايي مورد استفاده قرار مي‌گرفته است.
بلورهاي با كيفيت پايين رنگ را مي‌توان پس از حرارت دادن تا حدود 400 درجه سانتيگراد به رنگ آبي سير و مرغوب درآورد.
معایب آکوامارین:
ترك برداشتن از مهمترين معايب آن به شمار مي‌رود
کاربرد : در جواهر سازي مصرف دارد.

 

آخرین بروز رسانی در دوشنبه, 28 فروردین 1391 ساعت 12:58 ادامه مطلب...

سیترین

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

سیترین در گونه رنگ های زرد روشن تا طلایی مایل به قهوه ای، جزء کروه کوارتز به شمار می رود.
بیشتر نگین های سیترین به کار رفته در صنعت جواهرسازی حقیقی نیستند، بلکه آمیتیست یا کوارتز دودی هستند که به وسیله حرارت زیاد تغییر رنگ یافته اند.
بلورهای سیترین که با روش حرارت زیاد خوش رنگ تر شده اند. زمینه قرمز رنگ داشته و پدیده چند رنگی ندارند و فقط بلورهای طبیعی این گونه پدیدار می شوند.

 

 

ادامه مطلب...

صفحه 1 از 3